Üye ol / Giriş yap

Mine (Verbana)

Yayılıcı, otsu ve çok yıllık bitkilerdir. Yayılıcı gövdeleri 15 cm uzunluğundadır.Toprak üstündeki sürgünleri zayıftır. Yapraklarının loblu oluşu değişkendir. Hemen hemen bitkinin tümü tüylüdür.

Fotoğraf 1: Verbana bitkisinin genel görünüşüÇiçekleri beyazdan kırmızıya, leylak renginden maviye kadar değişir. Yaz süresince açan çiçekler tepede sık gruplar halinde çok sayıda gelişir.2. ÜretimiTohum ve çelikle üretimleri yapılır. İlkbaharda tohum kasalarına ekim yapılır. Ilıman iklim bölgelerinde tohumlar açık alana da ekilebilir.3. Ekolojik İstekleriHerhangi bir bahçe toprağında rahatlıkla yetişebilir. Rüzgârdan korunmuş tüm güneşli lanlardan hoşlanır. Çok sıcak aylarda sulanması gerekir. Dikimi ilkbahar aylarında 20–25 m aralıklarla yapılır. Dikimden sonra bitkiler kendini kurtarıncaya kadar sürekli olarak sulanmalıdır.4. Peyzajda KullanımıBordür, kayalık yerlerde ve kaya bahçelerinde kullanılır.

Fotoğraf 2: Verbana bitkisinin peyzajda kullanımı10.5. Önemli Türleri Verbena rigida (pürüzlü mine); Arjantin kökenli çok yıllık bir türdür. Yazın açan çiçekleri purpur menekçe renginde, dik durumlu ve 50–60 cm uzunluğundadır. Kökleri yumru biçimindedir. İyi drenajlı bahçe toprağı ve güneşli kesimlere yoğun gruplar halinde dikilir. Açık ve güneşte kalan bahçelerde yumrular her yıl sürer.Fotoğraf 3: Verbena rigida bitkisinin genel görünüşüÜretimleri ilkbaharda yumrulardan bir kısmının kök sürgünleriyle sıcak seralarda ve yumru parçaları ile yapılır. Verbena tenera (İtalyan minesi); Brezilya ve Arjantin kökenli çok yıllık birtürdür. Çiçekleri mavi ya da menekşe renkli, yaprakları çok parçalı ve bitkisürünücüdür. “Manchettii” çeşidinin çiçekleri koyu leylak renkli olup taçyaprakları beyaz çizgiler taşır. Bitki 10–15 cm boy yapar.

Fotoğraf 4: Verbena tenera bitkisinin genel görünüşüMart-Nisan aylarında iyi drenajlı ve bol güneş gören topraklara ekilir. Üretimi ilkbaharda alınan çeliklerle yapılır. Verbena speciosa (mor mine); Çok yıllık, sürünücü gövdeli, zengin dallı, 30–40 cm boyunda, yayılıcı, sarkıcı formlu yarı odunsu bitkilerdir. Yapraklar çok derin ve ince loplara bölünmüş oldukça narindir. Çiçekler tüpümsü, 5 loplu,terminal, gevşek başak formunda ve leylak moru rengindedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açar.Çelik ve tohumla üretilir. Bazı durumlarda ayırma ile de üretilebilir. Tohumlar Ocak-Mart aylarında 18–20 0C’ de çimlendirilir. Karanlıkta daha iyi çimlendiğinden üzerlerine kapak atılmalı ve çimleninceye kadar üzeri örtülmelidir. 3–4 cm boyunda alınan çelikler kum+torf karışımında iki haftada köklenir.Fotoğraf 5: Verbena speciosa bitkisinin genel görünüşüBol güneşli yarı gölge yerlerde ve ılıman iklimlerde yetişir. Diğer hibritlere göre daha dayanıklıdır. Organik maddece zengin, verimli kumlu toprakları tercih eder. Orta derecede ve düzenli olarak su verilmelidir.Saf olarak çiçek parterlerinde, balkon ve teraslarda, makramelerde, geniş alanlarda yer örtücü olarak kullanılır. Verbena x hybrida (mine); Çok yıllık, ancak genelde yıllık gibi yetiştirilen,yayılıcı, zengin dallı, öbekler halinde büyüyen alt kısmı odunsu 30–45 cm boyunda bitkilerdir. Yapraklar 3–9 cm uzunluğunda, karşılıklı dizilmiş,dikdörtgensi mızraksı, düzensiz sivri derin dişlidir. Çiçekler tüpümsü 5 loplu, yoğun terminal, başak, kırmızı-pembe, leylak veya beyaz renklidir. İlkbaharsonbahar aylarında çiçek açar.Tohum ve çelikle üretilir. Tohumlar ocak-mart aylarında ekilerek üzeri kum ile örtülür. 18–20 0C’ de 15–20 günde çimlenir. Çimlenmeyi kolaylaştırmak için üzeri örtülebilir. Çelikler 3–4 cm uzunluğunda gövde çeliği olarak alınır. Kum+torf karışımı içersinde seralarda 15 günde köklenir.Fotoğraf 6: Verbena x hybrida bitkisinin genel görünüşüPek çok çeşidi vardır; Verbena x hybrida ‘’Blaze’’ çeşidinin çiçekleri al kırmızısıdır. Bitki boyu 20–25 cm’dir. Verbena x hybrida ‘’Sparkle mixed’’ çeşidi, yaygın tepeli ve bodur yapılıdır. Çiçekleri canlı renkli ve bitki 15 cm boy yapar.Fotoğraf 7: Sparkle mixedFotoğraf 8: Blaze Verbena x hybrida ‘’Mammonth royal bouquet’’ çiçekleri erken veyoğun çiçeklenir. 30 cm kadar boy yapar. Verbena x hybrida ‘’Rainbow mixed’’ çeşidinin çiçekleri de erken ve yoğun çiçeklenir. 20–25 cm kadar boy yapar.Bol güneşli yerlerde ve ılıman iklimlerde yetişir. İyi havalandırılmış, organik maddece zengin, kumlu toprakları tercih eder. Düzenli ve bol su verilmelidir. Şiddetli kış soğuklarından zarar görür.Saf olarak çiçek parterlerinde, geniş alanlarda yer örtücü olarak, sera ve balkonlarda kap içinde bina girişlerinde ve merdiven başlarında kullanılır.6. Karşılaşılan Önemli Hastalık ve ZararlılarÖnemli hastalıkları kök çürüklüğü, solgunluk, külleme ve Fusarium spp’ dir.Zararlıları ise nematodlar ve sümüklü böceklerdir.

Kaynak :http://www.megep.meb.gov.t

×