Üye ol / Giriş yap

Nilüfer Çiçeği

Nymphaea ailesindendir. Su bahçelerin vazgeçilmez bitkisi, hatta belki de en iddialısındandır. Gösterişli çiçek ve yapraklarıyla herkesi kendine hayran bırakır.

Toprak: Çamurlu ve kirli ortamlarda yetişir. Besin açısından çok zengin olmayan topraklar kullanabilirsiniz. Kumlu, su tutan topraklarda rahatlıkla gelişim gösterebilir.

Bakımı: Bol güneşli ortamları sever. Hafif gölgelik ortamlarda da yetişebilir ama çiçek açma verimleri, biraz olsun düşebilir. Nilüfer, durgun suyu tercih eder. Hareketli su, gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Dayanıklı nilüfer türleri eksi 20 dereceye düşen sıcaklıklara bile göğüs gelebilir. Yetiştirdikleri suyun yüzeyünden yaklaşık 10-20 santimetre yayılabilir, çevesine 50-300 santimetre yayılabilir. Nilüferin en önemli özelliği kirli ortamlarda yetişmesine rağmen yapraklarının sürekli temiz kalmasıdır. Nilüferi seçerken havuzunun derinliğini göz önünde bulundurun. Bazı nilüferler derin su ister, bazıları ufak havuzlarda mutlu olur. Dikerken gübre ilave ederseniz, su yeşile dönebilir. Nilüfer ve havuzları çok bakım isterler unutmayın. Özensiz havuzlar estetiği bozar.

Üretim: Tohumlarını mayıs ayında suyun dibindeki çabura ekebilir ya da bir kap içine ekip suyun altına kapla birlikte yerleştirebilirsiniz. Suyun çamurlaşmaması için kabın etrafına çakıl taşları döşemeyi unutmayın.

Çiçekleri: Yaz aylarında türlerine göre, gündüz saatleri içerisinde beyaz, sarı, pembe kırmızı ya da mavi renkli çiçekler açar. Bu çiçekler çok sayıda tohum verir ve olgunlaşan tohumları suyun altında meyvelerini oluşturur. Solmuş çiçeklerini ve bozulan yapraklarını yılın her döneminde kesip çıkarabilirsiniz

×