Maymun Çıkmaz Ağacı-Şili Arokaryası

Üye ol / Giriş yap
×

Maymun Çıkmaz Ağacı-Şili Arokaryası

Araucaria Araucana

STOKTA YOK ! Maymun Çıkmaz Ağacı-Şili Arokaryası
Ürün Nou01155
Ürün İsmiMaymun Çıkmaz Ağacı-Şili Arokaryası
Latince İsmiAraucaria Araucana
Kategorisiİbreli Ağaçlar & Çam Türleri
Stok Miktarı0
Boy120 cm
Çap60-80 cm
KapSaksı
Toptan fiyat 800.00
1 adet için birim fiyattır
Lütfen dikkat !
1 adet 800.00 TL

Fiyatlara KDV dahil değildir !

KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR

Malesef şu an için stoklarımızda yok

Maymun Çıkmaz Ağacı-Şili Arokaryası
Yorumlar
Kargo

Şili arokaryası (Araucaria araucana), arokaryagiller (Araucariaceae) familyasından bir ağaç türü. Bugünkü arokarya ağacının akrabası olan bulunmuş fosiller 50 milyon yaşındadır.

Şili de yetişen bu ağaç bir fosil kadar yaşlıdır. Ancak yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan ağaçlardan birisidir.

Şili arokaryaları, yumurta şeklinden koni şekline kadar çeşitli formlarda taç oluştururlar. Bütün kolları gevşektir. Yaklaşık 100 yıl sonra aşağıdaki dallarını atar ve gövde alttan görülür vaziyete gelir. Yaşlı ağaçların sadece en üst kısmında dalları kalır. Bu durumda gövde düz ve silindir formundadır. Gövdenin bu düzgünlüğü ve uzunluğu yüzünden kereste olarak faydalanmak amacıyla kesilir. Bu kesimler artık Şili'de tehdit boyutlarındadır. Günümüzde ender bir ağaçtürü olarak kırmızı listede bulunan arokaryanın uluslararası ticareti yasaktır.

Koyu gri kabuğu, ağacı lavlardan ve volkanik patlamaların getirdiği zararlardan korur. Ayrıca, derinlere inen çok sayıda kök oluşturur.

Arokarya, çok fazla sert ve pul görünümlü yapraklarla bezelidir. Yapraklar 3-4 cm uzunlukta ve genişlikte üçgen şeklindedir, keskindir ve uç noktalarında sivri kahverengi dikenle sona ererler. Yaprak kenarları sarıya çalar. Yapraklar dallarda spiral oluşturacak şekilde dağılır.

Şili arokaryası çok yavaş büyür. Yıllık büyüme ender olarak 30 cm.den fazla olur. Çok ileri yaşlara kadar yaşarlar, 1300 hatta 2000 yıllık örneklere bile rastlanmıştır. Ancak kereste olarak genelde 500 yıllık yaşlı ağaçlar kullanılmıştır.

Özellikleri:Araucariaceae familyasındandır.Dünyanın en eski ağaç türlerindendir.50 milyon yaşında fosilleri bulunmuştur.

Anavatanı And dağlarının Şili ve Arjantin deki kesimleridir. Arokarya, çok fazla sert ve pul görünümlü yapraklarla bezelidir. yapraklar 3-4 cm uzunlukta ve genişlikte üçgen şeklindedir. Keskindirler ve uç noktalarında sivri kahverengi dikenle sona ererler. Yaprak kenarları sarıya çalar. Yapraklar dallarda spiral oluşturur şekilde dağılırlar.Şili arokaryası çok yavaş büyür. Yıllık büyüme ender olarak 30 cm den fazla olur. Çok ileri yaşlara kadar yaşalar; Öyle ki zamanında 1300 hatta 2000 yıllık örneklere bile rastlanmıştır. Ancak kereste olarak genelde 500 yıllık yaşlı ağaçlar kullanılmıştır.

Erkek kozalaklar tek tek veya gruplar halinde bulunur. Dik duruşlu ve sarımsı - kahve renkte, 7 - 15 cm uzun ve 5 cm genişliktedir. Haziran ayındaki tozlanma olgusundan sonra bile aylar boyu ağaçtan düşmemektedir. Küre şekilnde olan dişi kozalaklar tek tük sürgünlerin üst tarafında görülür ve ikinci yıllarında olgunlaşır. 15 cm genişliğe varıp başta altın - sarımsı dikenlerle yeşil renkte olup daha sonra kahverenginde olan kozalaklara dönüşür. Bunlar ağaçtayken kırılır ve yaklaşık 200 tohum serpebilir. Yiyilebilir tohumlar 4 cm uzunlukta ve 2 cm genişliktedir.

Dikim yeri güneşli olmalı. Toprak isteğinde humusça zengin hafif nemli toprakları tercih eder.

Dona ve kışa dayanıklıdır. -20°C derecenin altına düşmemeli.

satılık Maymun Çıkmaz Ağacı,Maymun Çıkmaz Ağacı fiyatları,Maymun Çıkmaz Ağacı satışı,Maymun Çıkmaz Ağacı üretimi,Maymun Çıkmaz Ağacı satınal,Maymun Çıkmaz Ağacı satışı,Maymun Çıkmaz Ağacı fiyat,satılık Şili Arokaryası,Şili Arokaryası fiyatları,Şili Arokaryası üretimi,Şili Arokaryası satınal,Şili Arokaryası satışı,Şili Arokaryası ağacı,Şili Arokaryası fiyat,Şili Arokaryası satışı

Satıldığı bölge: Sakarya
Gönderim alanları: Tüm Türkiye
Kargo ücreti: Alıcı öder
Kargo süresi: En az 3 iş günü içinde kargo ya da nakliye aracına teslim edilir.
Kargo şirketi: Aras Kargo
×