Japon Akçaağacı (ters)

Üye ol / Giriş yap
×

Japon Akçaağacı (Ters)

Acer Palmatum Dissectum

Japon Akçaağacı (ters)
Ürün Nou00312
Ürün İsmiJapon Akçaağacı (ters)
Latince İsmiAcer Palmatum Dissectum
Kategorisiİthal Bitkiler
Stok Miktarı10
Boy60/80 cm
Çap60/80 cm
KapSaksı
Toptan fiyat 472.00
1 adet için birim fiyattır
Lütfen dikkat !
1 adet 472.00 TL
KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR

İade edilen ürünlerde kargo ücreti müşteriye aittir.

Japon Akçaağacı (ters)
Yorumlar
Kargo

Japon akçaağacı (Acer palmatum), akçaağaçgiller (Aceraceae) familyasından doğal olarak Japonya, Kore ve Çin'de bulunan bir akçaağaç türü. Morfolojik özellikleri [değiştir] 15 m'ye kadar boylanabilen yaprak döken ağaçlardır. Kabuk yeşilimsi boz veya açık kahverengi ve pürüzsüzdür.

Dalları sarı-mor, kış tomurcukları morumsu sarı, konik, büyük, 1 pullu ve pseudoterminaldir. Yaprak sapı 2-6 cm uzunluğunda; yapraklar ilk açtığında sarımsı kahverengi tüylü; elsi (palmat) yapraklar 5-7 loplu, loplar geniş, kenarı çarpık çift dişli, ucu uzun ve sivridir. Çiçek kurulu 10-20 çiçekten oluşmuş, 3-4 cm uzunluğunda, yarı sarkık, altında 1 veya 2 çift yaprak bulunur. Çanak yapraklar 5'li, morumsu kırmızı, dikdörgen biçiminde, 3 mm uzunluğunda ve kenarları tüylüdür.

Taç yapraklar soluk sarı ya da pembemsi beyaz, geniş ve küçüktür. Stamen sayısı 8, uzunluğu 3,5 mm'dir. Dişi çiçekler ise küçük bir disk içerisindedir. Ovaryum düz; birbirine karşı bulunan stigmalar uzuncadır. Samara 1,5 cm uzunluğunda, kanatlı, kanatlar arasında geniş bir açı vardır. Nus oval-dışbükey, hafif ince damarlı ve zayıf yapılıdır. Kromozom sayısı 2n=26'dır. Ekolojik özellikleri [değiştir] Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar, tohumlar Eylül ayında olgunlaşır.

Ilıman iklimli yerleri sever. Işık-yarı gölge ağacıdır. Besin isteği yüksek bir türdür. Kuru, humuslu, hafif ıslak ve asidik, iyi drenajlı ve organik maddece zengin topraklarda iyi yetişir. Tuzlu topraklardan kaçınır. Şiddetli donlardan zarar görür. -18 C sıcaklıklara kadar dayanır. Sıcak ve kurak iklimlerde iyi gelişmez. Alt türler [değiştir] 3 alt türü tespit edilmiştir. Acer palmatum subsp. palmatum. Yapraklar 4-7 cm küçük, beş veya altı loplu, kenarı çift dişli. Tohum kanatları 10-15 mm uzunluğunda. Orta ve Güney Japonya'nın alçak kesimlerinde görülür. Acer palmatum subsp. amoenum (Carrière) H.Hara. Yapraklar büyük, 6-12 cm genişliğinde, yedi veya dokuz loplu, yaprak kenarı tek dişli. Tohum kanadı 20-25 mm uzunluğunda.

Japonya ve Güney Kore'nin yüksek kesimlerinde bulunur. Acer palmatum subsp. matsumurae Koidz. Yapraklar büyük, 6-12 cm genişliğinde, yedi loplu (bazen beş veya dokuz loplu) yaprak kenarı çift dişli; tohum kanadı 15-25 mm uuznluğunda. Japonya'nın yüksek kesimlerinde görülür. Kültivarlar [değiştir] Acer palmatum cv."Atropurpureum" Acer palmatum cv."Dissectum" Acer palmatum cv.'Senkaki' Acer palmatum cv.'Dissectum Atropurpureum' Acer palmatum cv.'Septemlobum' Acer palmatum cv.'Glawing Embers' Acer palmatum cv.'Sango Kaku' Acer palmatum cv.'Osakazuki' Acer palmatum cv.'Rubrum'

Satıldığı bölge: Sakarya
Gönderim alanları: Tüm Türkiye
Kargo ücreti: Alıcı öder
Kargo süresi: En az 3 iş günü içinde kargo ya da nakliye aracına teslim edilir.
Kargo şirketi: Aras Kargo
×