Yaban Mersini-Mavi Yemiş - Kargo Bizden

Üye ol / Giriş yap
×

Yaban Mersini-Mavi Yemiş - Kargo Bizden

Likapa-Blueberry

KARGO BİZDEN ! Yaban Mersini-Mavi Yemiş - Kargo Bizden
  • Yaban Mersini-Mavi Yemiş - Kargo Bizden
Ürün Nou01177
Ürün İsmiYaban Mersini-Mavi Yemiş - Kargo Bizden
Latince İsmiLikapa-Blueberry
KategorisiMeyve Ağaçları
Stok Miktarı20
Boy40-50 cm
Çap20 cm
KapSaksı
Toptan fiyat 50.00
1 adet için birim fiyattır
Lütfen dikkat !
1 adet 50.00 TL

Fiyatlara KDV dahil değildir !

BU ÜRÜNDE KARGO BİZDEN
Yaban Mersini-Mavi Yemiş - Kargo Bizden
Yorumlar
Kargo

LİKAPA, YABAN MERSİNİ Mavi Yemiş Blueberry olarakta adlandırılır.

Yaban Mersini ılıman iklim kuşağına adapte olmuş bir meyve türü olup botanik olarak gerçek üzümler gurubunda yer almaktadır. Ekonomik olarak kültürü yapılan Yüksek boylu Yaban mersini (highbush blueberries) (Vaccinium corymbosum), alçak boylu Yaban mersini (lowbush blueberries) (Vaccinium angustifolium) ve tavşan gözü Yaban mersini (rabbiteye blueberries) (Vaccinium ashei) olmak üzere üç farklı türü vardır. Alçak boylu çalı formunda olan Yaban mersinlerinin yetiştiriciliği daha zordur. Amerika başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde binlerce hektarlık alanlarda tarımı yapılmaktadır. Günümüzde ticari olarak yetiştirilen Yaban mersini 1906 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletlerinde başlatılan seleksiyon çalışmalarının ürünüdür. Bu çalışmalarla seçilen Yaban mersini tipleri daha sonra kendi aralarında melezlenerek yeni çeşitler elde edilmiştir. Çok hızlı bir şekilde üretilerek satışa sunulan Yaban mersinleri Dünyada en popüler meyvelerden biri iken ülkemizdeki yetiştiriciliği İki binli yıllarda Rize;de başlatılmıştır.

Likapa, bitkiler aleminin, İki çenekli sınıfının, Ericales takımna ait Fundagiller (Ericaceae) ailesinin, Yaban mersini cinsi (Vaccinium L.) içerisinde yer alan ve kültüre alınmamış türlerine (Vaccinium myrtillus L., Vaccinium arctostaphylos L., Vaccinium uliginosum L., Vaccinium vitis–idea L.), Rize ilindeki halkımızın verdiği isimdir. Buna karşın aynı bitkiler; halkımız tarafından Trabzon’da Ligarba, Lifos veya Trabzon Üzümü, Rize Pazar ilçesinde Kaskanaka, Rize Ardeşen İlçesinde Çera (Çela), Artvin’de Morsivit veya Mahabak, Giresun’da Çalı Çiçeği, diğer bölgelerde ise Ayı Üzümü, Çay Üzümü veya Çoban Üzümü olarak bilinmektedir. Yine İngilizcede Blueberry olarak adlandırılan (Vaccinium corymbosum) ve günümüzde kültürü yapılarak ticari ürün olarak satılan maviyemiş bitkisi, turna yemişi olarak bilinen Vaccinium oxycoccus türü de Vaccinum L. cinsinde yer alan bir yaban mersini çeşididir.

Yüksek boylu çalı formundaki maviyemişlerin kökleri ince olup, kök kılları olmayan lifli kök yapısına sahiptir. Kökler bitkinin tabanından itibaren 180 cm’ye kadar yayılabilmekte, nadiren 90 cm derine inmektedir. Alçak boylu çalı formundaki maviyemişlerin köklerinde de kök kılı yoktur. Çok ince ve lif (iplik) gibi olan kökleri vardır. Dolayısıyla alçak boylu çalı formundaki maviyemişler yayılıcı form gösterirler. Zamanla bitkiler birbirine eklenerek tek bir gövdeye sahipmiş gibi büyüme meydana gelebilir.

TOMURCUKLAR VE ÇİÇEKLER

Maviyemişlerde meyve gözleri yaz sonları ile sonbahar aylarında oluşmaktadır. Tomurcuk gelişimi sürgün ucundan aşağıya doğru meydana gelmektedir. Çiçek tomurcuklarının sayısı iklime bağlı olduğu kadar sürgün gelişme kuvvetine yani çapına da bağlıdır.

MEYVE GELİŞİMİ

Maviyemişlerde meyve iriliği, sürgün çapına ve çekirdek sayısına bağlıdır. Kalın sürgünler daha iri meyve verebilirken döllenme sonucunda meyvede meydana gelen çekirdek sayısının fazlalığı da iri meyve ile sonuçlanır. Bu arada karşılıklı tozlanma da meyve iriliğini artırıcı yönde etkin rol oynamaktadır.

1.Kan şekerini düzenler

Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.

2.İdrar yollarını temizler

Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur, idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yabanmersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

3.Görme kaybına faydalı

Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahip. Makula dejenerasyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu hatta enfeksiyonlara karşı koruyabilmekte.

4.Beyin sağlığını korur

A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Özellikle alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de yükselmektedir.

5.Kalp hastalıklarından korur.

Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

6.Sindirim sistemini düzenler

Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır.

7.Kanserden korur

Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

8.Doğal antidepresandır

Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal anti depresantdır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.

blueberry yetiştiriciliği

blueberry türkçesi

blueberry fidanı

blueberry faydaları

blueberry fiyat

blueberry nerede yetişir

blueberry ağacı

mavi yemiş faydaları

mavi yemiş fiyatları

mavi yemiş kurusu

maviyemiş satın al

mavi yemiş nerede yetişir

maviyemiş fiyatı

mavi yemiş nerede satılır

mavi yemiş fidesi

likapa reçeli

likapa ağacı

likapa diğer adı

likapa fidanı satışı

likapa faydaları

likapa nerede yetişir

likapa fiyatı

likapa yetiştiriciliği

yaban mersini çayı

yaban mersini nerede yetişir

taze yaban mersini

yaban mersini kurusu kalori

yaban mersini faydaları ve zararları

yaban mersini zararları

yaban mersini nasıl kullanılır

yaban mersini fiyat

blueberry satışı

blueberry fiyatları

Satıldığı bölge: Sakarya
Gönderim alanları: Tüm Türkiye
Kargo ücreti: Alıcı öder
Kargo süresi: En az 3 iş günü içinde kargo ya da nakliye aracına teslim edilir.
Kargo şirketi: Aras Kargo
×