Ağaç Hatmi- Gül Hatmi Ağacı

Üye ol / Giriş yap
×

Ağaç Hatmi- Gül Hatmi Ağacı

Hibiscus syriacus

Ağaç Hatmi- Gül Hatmi Ağacı
Ürün Nou01187
Ürün İsmiAğaç Hatmi- Gül Hatmi Ağacı
Latince İsmiHibiscus syriacus
KategorisiYapraklı Ağaç Türleri
Stok Miktarı500
Boy200-250 cm
Çap8-10 cm
KapSaksı
Toptan fiyat 100.00
1 adet için birim fiyattır
Lütfen dikkat !
1 adet 100.00 TL

Fiyatlara KDV dahil değildir !

KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR
Ağaç Hatmi- Gül Hatmi Ağacı
Yorumlar
Kargo

Hibiscus syriacus, Ağaç Hatmi Ağacı

Ülkemizin hemen her yerinde sevilen ve yaygın yetiştirilen bir bitkidir.Anavatanları Çin ve Hindistan olanAğaç Hatmiler, ılıman iklimlerde çok daha fazla çiçeklenmesine rağmen soğuk bölgelerde de çekinmeden yetiştirilebilir.Bununla birlikte genç bitkileri dondan korumak yerinde olur.Soğuk iklimlerde bitkiyi kuzeye kapalı duvar diplerine ve korunaklı yerlere dikmek gerekir.

Çin gülüne göre daha küçük olan çiçekleri beyaz, pembe, kırmızı ve mor tonlarda ayrıca alacalı ve rengarenktir.Ağustos ve Eylül aylarında olmak üzere geç çiçeklenirler.Düzgün bir form ve bol çiçeklenme için ilkbaharda kuvvetlice budanması gerekir.Rüzgardan uzak, güneş yada yarı gölge kısımlara ve iyi drene olana humuslu topraklara dikilmelidir.Tatminkar bir gelişme için sık ve derin sulanmalıdır.Ağaç Hatmileri perde, budanmadan kullanılan kenar, örnek yada vurgu bitkisi olarak kullanabilirsiniz.

Ağaç hatmi (hibiscus syriacus), adından da anlaşılacağı gibi çalı formunda, küçük, ağaç şeklinde bir bitkidir. Tür adı olan 'syriacus', Suriye'den gelme demektir. Bu nedenle "suriye gülü" de denir.

Ağaç hatmi, gülhatmi ( Hatmi çiçeği ) gibi ebegümecigiller ( malvaceae ) familyadandır, ancak bu iki bitkinin cinsi farklıdır. Ağaç hatmi, 'hibuscus', gülhatmi ( althea rosea ) ise 'althcea' cinsindendir.

İkisine de hatmi denmesinin nedeni ise; çiçeklerinin birbirine benzemesinden dolayıdır.

Ağaç hatmi, japon gülü ( Hibiscus rosa-sinensis ) ile de yakın akrabadır.

Ağaç hatmi, kışın yapraklarını döker, bazılarının yaprakları alacalıdır. Kuraklığa ve soğuğa, japon gülüne göre daha dayanıklıdır. Fazla bakım istemeyen bu bitki, yarı gölge yerleri ve humusça zengin, nemli toprakları sever.

Doğal türleri; yalınkat, beyaz, pembe ve mor renkli çiçekler açar. Bodur ve katmerli çiçek açan kültür türlerde üretilmiştir.

Çelikle ve tohumla üretilen ağaç hatmiyi saksıda da yetiştirmek mümkündür. Çiçekleri zehirsizdir, uzun ömürlü olduğu için vazolarda da kullanılmaktadır.

Anavatanı Asya olan ağaç hatmi türlerinin yarıdan fazlası sadece Kore yarımadasında yetişmektedir. Kore ormanlarını süsleyen bu bitkinin orada ki adı ' Ölümsüzlük çiçeği' ( mugonghwa ) dir.

Güney Kore'nin ulusal çiçeği ve sembolü olan bu bitkiden ayni zamanda ulusal marşlarında da söz edilmektedir.

Hibiscus syriacus,Ağaç Hatmi ,Çalı Formlu,satılık hatmi çalısı,satılık çalı hatmi,satılık gül hatmi,gül hatmi fiyatları,çalı hatmi fiyatları,gül hatmi satışı,gül hatmi fiyat,gül hatmi fidanı,gül hatmi ağacı,satılık Ağaç Hatmi,Ağaç Hatmi fiyat,Ağaç Hatmi fidanı,Ağaç Hatmi satışı,Ağaç Hatmi,fiyatları

Satıldığı bölge: Sakarya
Gönderim alanları: Tüm Türkiye
Kargo ücreti: Alıcı öder
Kargo süresi: En az 3 iş günü içinde kargo ya da nakliye aracına teslim edilir.
Kargo şirketi: Aras Kargo
×