Bonsai Zeytin Ağacı 5 yaş

Bonsai Olea europaea

Ürün No: #001310
Boy
40-50 cm
Çap
1-2 cm
Kap
Saksı
Stok
40
Adet Kargo Birim Fiyatı Birim Fiyat Toplam
1 adet (Kargo Bizden) 480,00 TL 480,00 TL
480.00 TL
* Fiyatlara KDV dahildir.
* Sipariş etmek istediğiniz miktarı belirtin. Hesaplanan ücreti görün. Sepete atıp alışverişe devam edin ya da hemen satın alın.
* Siparişinizi iptal etmek ve ödemenizi geri iade almak için bizi 0532 245 1384 nolu telefondan aramanız yeterlidir. Ödemiş olduğunuz bedeli en gec 3 is günü içinde geri iade alabilirsiniz.

Aynı gün kargo, stoktan teslimat

Geri iadelerde kargo ücreti alıcıya aittir

Ürün açıklaması

Zeytin ağacı(Olea europaea), zeytingiller(Oleaceae) familyasından; meyvesi yenen, Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türüdür. Zeytinin kromozom sayısı, 2n=46'dır. Zeytingiller familyasının, 27 kadar cinsi ve 600 kadar türü vardır. Ekilmeden, kendiliğinden yetişen zeytine; yabani zeytin veya delice (oleaster) denir. Köylülerin dağdaki deli zeytini sıkıp çıkardıkları ve ilaç gibi kullandıkları yağa da "çoral" denir. Delice, aşılanıp-ıslah edilerek, kültür bitkisine(sativa) dönüştürülüp, daha verimli bir hale getirilebilir. Fidandan, dikme olarak yetiştirilen zeytin ağacı, kazık kök yapmaz ve çabuk yıkılır. Oysa dağda, tohumdan üreyen zeytin ağacı; kazık köklüdür, yerinden kolay sökülmez.

Zeytin ağacı, bir yıl bol ürün verirken, arkasından gelen yılda adeta dinlenir ve verimi azalır. Sonuçta, bir yıl çok, bir yıl az ürün verir. Buna Periyodisite denir. Bu durum, halk arasında var yılı ve yok yılı olarak adlandırılır. Zeytin ağacı, çok özel bir ağaçtır. 1000 yaşına kadar yaşayabilir. 3000 yaşında zeytin ağaçları bulunduğu, bazı araştırmacılar tarafından ifade edilir.

Zeytin ağacının uzun yaşamı, yapraklarındaki, oleuropein maddesine dayanır. Bu madde, zeytin ağaçlarını, hastalık ve zararlılardan korur. Ayrıca yapraklarından çıkan kalsiyum elenolaten maddesi, zararlı virüs, bakteri ve mantarları yok eder Zeytin oldukça dayanıklı ve Türkiye'de hemen hemen yerde yaşayabilen sağlıklı ve gösterişli gövdesi ile estetik bir ağaçtır. Gövde üzerinde ölü gövde , dallarında kuru gövde efekti vermeyle ilgili işlemleri rahatlıkla kaldırabilir.

Güneş altına konduğunda gövdenin bir çok yerinden sürgün çıkaracaktır, dallarını belirledikten sonra bu dalların dışında çıkan sürgünleri kopararak uzaklaştırmalı, dallarda V şeklinde olacak şekilde ara dalcıkları budayarak biçimlendirmeliyiz. dönemde görülen turuncu renkteki yerlerden budayınca, zeytin yapraklarıının dibindeki gözler aktif hale gelerek büyümeye başlar ve dönemdeki gibi bir hale gelir, bu işlem yine aynı şekilde tekrarlandığında Ayrıca dal gerilerinde geçmiş yıllardan kalan yaprakları sap diplerinin hemen üzerinden keserek iç kısımlara hava ve ışık girişi sağlamış olur, yine bu yaprakların diplerindeki gözleri harekete geçirirsiniz.

bonzai bitkisi,satılık bonsai,bonzai fiyat,bonzai satışı,bonzai zeytin ağacı,bonzai zeytin ağacı satışı,satılık bonzai zeytin ağacı,bonzai zeytin ağacı fiyatları,bonzai zeytin ağacı satınal,bonzai zeytin ağacı üretimi,bonzai zeytin ağacı satışı,bonzai zeytin ağacı fiyat,bonzai zeytin,satılık bonzai zeytin ağacı,satılık bonzai zeytin,bonzai zeytin ağacı fidanı,zeytin fidanı,

Aynı kategorideki diğer ürünler

Kargo Bizden
Bonsai Zeytin Ağacı 15 Yaş
Bonsai Zeytin Ağacı 15 Yaş Olea Europaea - Dekoratif Zeytin Ağacı
125-150 cm , Stok 20 adet
8.400,00 TL