Orman Gülü - Kargo Bizden

Üye ol / Giriş yap
×

Orman Gülü - Kargo Bizden

Rhododendron

KARGO BİZDEN ! Orman Gülü - Kargo Bizden
Ürün Nou00402
Ürün İsmiOrman Gülü - Kargo Bizden
Latince İsmiRhododendron
KategorisiGül Çeşitleri
Stok Miktarı10
Boy40-50 cm
Çap30-40 cm
KapSaksı
Toptan fiyat 141.60
1 adet için birim fiyattır
Lütfen dikkat !
1 adet 141.60 TL
BU ÜRÜNDE KARGO BİZDEN

İade edilen ürünlerde kargo ücreti müşteriye aittir.

Orman Gülü - Kargo Bizden
Yorumlar
Kargo

Ormangülü, fundagiller (Ericaceae) familyasından Rhododendron cinsinin 800 kadar türünü içeren çiçekli bitkilerin ortak adı. Gösterişli çiçekleri nedeniyle bahçelerde ve saksıda yetiştirilir. Bu cinse bağlı türlerin gövdeleri çalı, nadiren de büyük ağaçlardır, en ufak tür 10-20 cm, R. arboreum ise en büyük tür olup boyunun 50 metreyi bile aştığı tespit edilebilmiştir.

Yapraklar spiral konumlu, yaprak boyu 1-2 cm ile 50 cm arasında değişmektedir, sadece R. sinogrande türünde yaprakların uzunluğu 100 cm kadardır. Ormangülü çok geniş alana yayılmış bir bitki cinsidir, kurak alanlar dışında, Kuzey Yarımküre'nin tamamı ile Güney Yarımküre'de güneydoğu Asya ve kuzeydoğu Avustralya'ya kadar dağılım göstermektedir. Himalaya dağlarında, orta Nepal ve Sıkkım ile doğuda Yunnan ve Sichuan bölgeleri arasında en zengin tür çeşitliliği görülmektedir.

Çin-Hindi dağları, Kore, Japonya ve Tayvan tür çeşitliliği bakımından diğer önemli alanlardır. Ayrıca, güneydoğu Asya ile kuzey Avustralya arasında yer olan Borneo adasında 55, Yeni Gine adasında 164 tür olmak üzere, önemli sayıda tropikal ormangülü türü bulunmaktadır. Kuzey Amerika ve Avrupa kıtaları ise daha az sayıda türe sahip bulunmaktadırlar. Mor çiçekli ormangülü (Rhododendron ponticum) ise Karadeniz Bölgesi'ne özgü bir türdür. Ormangülleri sekiz alt cins altında toplanmaktadır: Alt cins Rhododendron L.: yapraklar küçük (yaprakların alt yüzleri pullarla örtülü); birkaçyüz türü vardır.

300 kadar türe sahip Vireya grubunun tropikal ormangülleri genellikle buraya dahil edilmekle birlikte bazı uzmanlarca dokuzuncu altcins olarak ayrılmaktadırlar. Alt cins Hymenanthes Koch: yapraklar büyük (yaprakların alt yüzlerinde pullar yok); 140 civarında türü bulunmaktadır. Alt cins Pentanthera Don: yaprak döken ormangülleridir; yaklaşık 25 tür. Alt cins Tsutsusi: yaklaşık 15 tür. Alt cins Azaleastrum Planch.: beş tür. Alt cins Candidastrum Philipson & Philipson: sadece bir türü mevcuttur Rhododendron albiflorum. Alt cins Mumeazalea: tek türü vardır Rhododendron semibarbatum.

Alt cins Therorhodion: bir türü vardır Rhododendron camtschaticum. Son genetik çalışmalar bu cins içindeki türlerin yeniden sınıflandırılmasına yol açmış, eskiden cins olarak kabul edilen Ledum, şimdi Rhododendron alt cinsi içine alınmıştır. Hymenanthes grubunun Pentanthera içine dahil edilmesi gibi, alt cinsler içinde yeni sınıflandırmalar önerilmektedir [1]. Ormangüllerinde Hibritler yapay yollarla yoğun olarak geliştirilmekte, doğada ise farklı türlerin dağılım alanlarının kesiştiği bölgelerde ortaya çıkmaktadır. 20 binin üzerinde kültür ırkı ayırt edilebilmektedir. Bunların çoğu çiçekleri, bir kısmı ise süs bitkisi olarak dekoratif yaprakları veya gövdeleri için geliştirilmektedir.

Türkiye'de ki türler [değiştir] Ormangülleri Türkiye'de Karadeniz Bölgesinin bol yağış alan dağlık kısımlarında bulunur. Doğal olarak yetişen 5 ormangülü türü vardır. Ayrıca bir çok melez ormangülü taksonu tespit edilmiştir. Sarı çiçekli ormangülü (Rhododendron luteum) Batı, Orta ve Doğu Karadeniz. Mor çiçekli ormangülü (Rhododendron ponticum) Bütün Karadeniz sahili boyunca.

Kafkas ormangülü (Rhododendron caucasicum) Rize, Trabzon, Artvin. Pembe çiçekli ormangülü (Rhododendron smirnowii) Rize, Artvin. Beyaz çiçekli ormangülü (Rhododendron ungernii) Artvin Melez taksonlar Rhododendron x sochadzeae (R. ponticum x R. caucasicum melezi) Artvin. Rhododendron x rosifaciens (R. smirnovii x R. ungernii melezi) Tiryal Dağı. Rhododendron x filidactylis (R. ponticum x R. ungernii melezi) Tiryal Dağı.

Orman Gülü,Rhododendron,satılık orman gülü,orman gülü fiyatları,satılık orman gülü,orman gülü fiyat,orman gülü fiyatları,orman gülü satışı,orman gülü fidanı,orman gülü,orman gülü satış,orman gülü satınal,orman gülü satışı,orman gülü bitkisi,orman gülü fidanı,orman gülü üretimi,ithal orman gülü,ithal orman gülü fidanı

Satıldığı bölge: Sakarya
Gönderim alanları: Tüm Türkiye
Kargo ücreti: Alıcı öder
Kargo süresi: En az 3 iş günü içinde kargo ya da nakliye aracına teslim edilir.
Kargo şirketi: Aras Kargo
×